Diferenční termická analýza: Porovnání verzí

Z Enpedie
Přejít na: navigace, hledání
Řádka 1: Řádka 1:
 
[[Category:Slovnik]]
 
[[Category:Slovnik]]
Diferenční termická analýza, DTA, je dynamická termická metoda ,která sleduje změny tepelných efektů studovaného  materiálu ve srovnání s inertním materiálem  během ohřevu resp. chlazení.
+
<!-- Diferenční termická analýza, DTA, je dynamická termická metoda ,která sleduje změny tepelných efektů studovaného  materiálu ve srovnání s inertním materiálem  během ohřevu resp. chlazení. -->
 +
 
 +
Při analýze se měří rozdíl teplot mezi vzorkem a standardem při ohřevu nebo při chladnutí v definovaném plynném médiu (např. ve vzduchu (21 obj.% O2), v kyslíku (100 obj.% O2) nebo v dusíku (0 obj.% O2)
 +
Pík na křivce DTA odpovídá rozdílu měřené vlastnosti mezi referenčním a analyzovaným vzorkem, tzn. u měřeného vzorku dochází k tepelně zabarveným procesům (exotermním nebo endotermním) a díky nim má příslušná křivka jiný průběh než základní linie.
 +
 
 +
<!-- Ing. Petr polívka, 10/2014 -->

Verze z 15. 10. 2014, 13:00


Při analýze se měří rozdíl teplot mezi vzorkem a standardem při ohřevu nebo při chladnutí v definovaném plynném médiu (např. ve vzduchu (21 obj.% O2), v kyslíku (100 obj.% O2) nebo v dusíku (0 obj.% O2) Pík na křivce DTA odpovídá rozdílu měřené vlastnosti mezi referenčním a analyzovaným vzorkem, tzn. u měřeného vzorku dochází k tepelně zabarveným procesům (exotermním nebo endotermním) a díky nim má příslušná křivka jiný průběh než základní linie.